خانه اپرای سیدنی، نماد قاره استرالیا

خانه اپرای سیدنی، نماد قاره استرالیا

خانه اپرای سیدنی:

خانه اپرای سیدنی نماد شهر سیدنی و در واقع نماد کشور استرالیاست. بنایی جهانی و بسیار معروف که حکایت از اهمیت معماری در جذب گردشگر دارد. این بنای صدفی شکل قبله آمال هنرمندان در شاخه های موسیقی، نمایش و… است. اجرا در سالن اپرای سیدنی و یا شرکت در برنامه های آن همواره آرزوی هنرمندان جهان بوده است. تقریبا نیمی از توریست هایی که از آمریکا، انگلستان، چین و نیوزیلند به استرالیا سفر می کنند فقط و فقط به نیت سالن اپرای سیدنی به این کشور می روند. هنر معماری مدرن در این بنا به اوج خود رسیده است چون در آن هم زیبایی و عناصر بصری رعایت شده هم عناصر بنا به خوبی با نیازهای کاربردی سالن های اپرا هماهنگ است. اینگونه است که یک بنا به اثری هنری تبدیل می شود و دیگر فقط یک ساختمان ساده نیست. اینگونه یک بنا جهانی می شود. در ادامه با اراول همراه باشید تا با معرفی خانه اپرای سیدنی در خدمتتان باشیم.

خانه اپرای سیدنی

معمار خانه اپرای سیدنی کیست؟

در سال ۱۹۵۷ میلادی برای معماران سرتاسر جهان فراخوانی داده شد تا طرح های خود را برای احداث بنایی به عنوان سالن اپرا ارائه کنند. بیش از ۲۳۲ طرح در این مسابقه ارائه شد ولی در این میان جوانی ۳۸ ساله به نام یورن اوتزان از دانمارک موفق به کسب این امتیاز شد. طرح او قرار بود با ۷ میلیون دلار هزینه انجام شود ولی دست آخر ۱۴ برابر هزینه یعنی ۱۰۲ میلیون دلار هزینه روی دست دولت استرالیا گذاشت که خوشبختانه بی فایده هم نبود.

خانه اپرای سیدنی

ساخت خانه اپرای سیدنی ۱۴ سال طول کشید و در این سال ها اوتزان چندین بار به دلیل قهرهای سیاسی رفت و برگشت. دست آخر هم این مجموعه دقیقا همانی نشد که او می خواست ولی با همه فراز و فرودهایی که در ساخت خانه  اپرای سیدنی به وجود آمد این بنا به پروژه ای موفق تبدیل شد. خانه اپرای سیدنی در سال ۲۰۰۷ به ثبت سازمان میراث فرهنگی جهانی درآمد. خود اوتزن در سال ۲۰۰۳ جایزه معماری پریتزکر را برای شاهکارش در خانه اپرای سیدنی دریافت کرد. البته موفقیت این بنا تنها به این دلیل نیست بلکه شاهکار اصلی آن به موضوع جذب گردشگر بر می گردد. در سرتاسر جهان هنرمندی نیست که این بنا را نشناسد و آرزوی پا گذاشتن به آن را نداشته باشد.

خانه اپرای سیدنی

معماریِ خانه اپرای سیدنی:

معماری خانه اپرای سیدنی به سبک اکسپرسیونیست مدرن است. این بنا از شلوغی های شهری به دور مانده و در ایالت نیوسات ولز بر کنار پهنه وسیع آب در بندرگاه شهر سیدنی جا خوش کرده است؛ همچون صدف هایی که موج های دریا آن را به ساحل رسانده باشند. ساخت مجموعه سه مرحله طول کشیده است. در مرحله اول از ۱۹۵۹ تا چهار سال بعد سکوی بالایی ساخته شده است. در مرحله دوم از ۱۹۶۳ تا ۴ سال بعد روی پوسته بیرونی بنا کار شده و در مرحله سوم از سال ۱۹۶۷ طی عملیاتی ۶ ساله طراحی داخلی آن صورت گرفته است. پس از اتمام خانه اپرای سیدنی ملکه الیزابت دوم در سال ۱۹۷۳ برای رونمایی از آن حاضر شده است.

خانه اپرای سیدنی

ساختمان اپرا نه تنها بندرگاه سیدنی را پر جلال و جبروت کرده، بر کل خط آسمان شهر سیدنی نیز تلثیر گذاشته و آن را زیباتر کرده است. اوتزن بر آن بوده که ساختمانش شبیه بادبان های کشتی، امواج اقیانوس و از همه مهم تر صدف های دریایی باشد. بعضی از ایام سال خانه اپرا از بیرون نورپردازی می شود و رقص نور و نمایش های رنگی بر روی آن صورت می گیرد.

خانه اپرای سیدنی

خانه اپرای سیدنی

فضای داخلی خانه اپرای سیدنی:

داخل خانه اپرا سالن ها و بخش های متعددی وجود دارد. مجموعه ای عظیم از سالن های اجتماعات برای گردهمایی ها، مراسم هنری، جشنواره ها و تئاتر و اجرای موسیقی. این بنا دارای یک سالن پذیرش اصلی، ۱۰۰۰ مغازه، ۵ استودیوی تمرینی، ۶ بار، ۴ رستوران، یک کتابخانه، یک سالن به نام «اتاق سبز» برای استراحت هنرمندان، ۶۰ اتاق برای تعویض لباس، دفترهای مدیریت، تاسیسات و… است.

خانه اپرای سیدنی

آمفی تئاتر اصلی آن از شمال به سمت جنوب شیب دارد

و تماشاگران را به سمت پایین هدایت می کند.

این آمفی تئاتر به چند صحنه نمایش مجزا مجهز شده است.

جایگاه عبور تماشاچیان در بعضی قسمت ها تا ۱۰۰ متر عرض دارد.

حالا تصور کنید این بنا چقدر با عظمت و با شکوه است و

افرادی که برای تماشای اپرا یا نمایش آنجا نشسته اند چه تجربه ای را حس خواهند کرد.

اصلی ترین سالن اپرای مجموعه ۲۶۷۰ صندلی دارد

و بزرگ ترین ارگ مکانیکی جهان با ۱۲۰۰ لوله در آن قرار دارد.

بزرگترین سالن تئاتر مجموعه ۱۵۰۷ صندلی دارد.

نکته جالب در ساختمان این است که تمامی سن های آن امکان چرخش دارند.

خانه اپرای سیدنی

مرتفع ترین قسمت خانه اپرای سیدنی بخش کنسرت هال با ۶۷ متر از سطح دریاست.

سقف این بنا از سنگین ترین سقف هایی است که تا به حال در یک بنا در کل جهان ساخته شده

و دلیل آن ها قوس های متعدد صدفی شکل و پوسته حلزونی آن است که

نقش اصلی نمای خارجی بنا را به عهده گرفته است.

این سقف ۲۷۲۳۰ تن وزن دارد.

خانه اپرای سیدنی

نکته های جالب در خانه اپرای سیدنی:

در اپرا و موسیقی «ریتم» موضوع مهمی است.

خانه اپرای سیدنی نیز بر اساس ریتم ساخته شده است.

ریتم یعنی تکرار. در این ساختمان نیز تکرار و توالی نقش مهمی بازی می کند؛

همچون موج های دریا که تکرار می شوند و ریتم تولید می کنند.

در مجموعه ۶۴۵ کیلومتر سیم به کار رفته است

و مصرف برق آن معادل تامین برق شهری با ۲۵ هزار نفر جمعیت است

که از طریق ۱۲۰ بخش توزیع برق تامین می شود.

با این حال آگوستیک قوی ساختمان اپرا امواج صوتی را کمتر از دو ثانیه از بین می برد.

خانه اپرای سیدنی

هر سال ۱.۴ میلیون نفر برای بازدید

از خانه اپرای سیدنی به استرالیا سفر می کنند.

این بنا از داخل و از خارج نمایی بی بدیل دارد.

خانه اپرای سیدنی چشم قاره استرالیاست.